Wykład 2

W wykładzie II poddaję pod rozważenie następujący schemat:

Poczęstowałem się (nie należąc) w Pitagorejskim Zakonie Śmierci.

Chciałbym przy tym zwrócić uwagę na potencjalne analogie, mając na uwadze pojęcie „ewolucji”, „adaptacji” czy „przystosowania”, a tak w tekście tzw. Szmaragdowej Tablicy niejakiego Hermesa Tresmegistosa (po trzykroć wielkiego, choć miejmy na uwadze też, jak widzimy, nie tylko 3, ale i 4).
W różnych tłumaczeniach jest różnie, np. fragment może brzmieć w jęz. polskim tak:

„Tak jak wszystkie rzeczy powstały z jednego, z jego myśli [medytacji], tak wszystkie rzeczy zostały zrodzone z tej jednej rzeczy, przez adaptację.”

a w wikipedii pisze tak:
Tablica Szmaragdowa (łac.Tabula Smaragdina) – tekst hermetyczny, za którego autorstwo tekst przypisuje Hermesowi Trismegistosowi. Do treści Tablicy odwoływali się średniowieczni alchemicy oraz różokrzyżowcy, a także adepci nauk okultystycznych i ezoterycznychAlchemicy wierzyli, iż przekaz zawiera tajemnicę kamienia filozoficznego.

I fragment przeze mnie wyżej podany do porównań (tłumaczenie tekstu z języka łacińskiego dokonane przez dr Romana Bugaja na podstawie Bibliotheca chemica curiosa autorstwa J. J. Mangeta):

I tak jak wszystkie rzeczy powstały z jednego, z myśli jednego, tak wszystkie rzeczy zostały zrodzone z tej jednej rzeczy, przez przystosowanie.

Proszę rozważać, ja kompletnego wniosku podać nie mogę, ale dialog mógłby mi pomóc. Jeśli Czytelnikowi coś podsunie, będę zadowolony.

Tagi , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Wykład 2

  1. baton mówi:

    …a szkoda kompletny wniosek byłby być może pięknym podsumowaniem wpisu.
    Nasi przodkowie zwani pierwotnymi mieli moc kreacji, to co pomyśleli materializowało się. Potem bogowie się zagniewali i zabrali im tą umiejętność. Odsyłam do definicji abrakadabra .
    Nie wszystkie bajki są bajkami , niektóre są dokumentami, o czym warto pamiętac i jak coś idzie nie po tzw. myśli wtedy trzeba zaczarować i zmienić rzeczywistość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *